pt.. sie 19th, 2022

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Jak eksportować towary poza granicę Unii Europejskiej?

2 min read

Wiele polskich firm prowadzi eksport towarów poza kraje Unii Europejskiej.

Wywóz towarów wymaga zgłoszenia do odprawy celnej, stawka VAT wynosi 0%, płatność jest po stronie importera. W tym przypadku należy przygotować odpowiednie dokumenty, będzie to dokument z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń eksportowych. Potwierdzenie eksportu może być także zgłoszenie w formie papierowej, złożonej poza systemem teleinformatycznym.

Jak eksportować towary poza granicę Unii Europejskiej?

Dokumentacja i logistyka w eksporcie poza Unię Europejską

Stawka 0 VAT została wprowadzona w 1993 roku, występuje w przypadku kiedy naszym odbiorcą jest kraj spoza Unii Europejskiej. W Polsce obowiązuje system ECS, jest to system wspólny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, który umożliwia łatwe zgłoszenie wywozu towarów. W przypadku odprawy celnej będą kontrolowane dokumenty, każdy towar który wywożony jest poza granice Unii Europejskiej należy zgłosić do urzędu celnego. Eksporterzy którzy chcą rozpocząć współpracę z firmami zagranicznymi eksportować do nich swoje towary mogą skorzystać obecnie z pomocy firm logistycznych które pomogą w załatwieniu wszystkich dokumentów. Będzie to przykładowo wysłanie elektronicznych zgłoszeń do systemów NCTS w przypadku tranzytu lub też do systemu ECS w przypadku wywozu.

Dodatkowo firmy pomagają podczas rewizji, pobierania próbek w urzędzie celnym. Wypełniają dokumenty przewozowe związane z transportem, międzynarodowe listy przewozowe czy też różnych deklaracje pocztowe. Oczywiście firmy zajmujące się logistyką oferują także pomoc w przewozie, czy też magazynowaniu towarów. Doświadczone firmy logistyczne mogą wynająć magazyny w różnych częściach kraju jak również za granicą, Jeżeli towar będzie przeładowany w czasie transportu wówczas musimy często zapewnić mu odpowiednie miejsce magazynowania. Możliwe jest przewożenie towarów na paletach jak również w workach Big Bag. Oczywiście należy pamiętać, iż firmy logistyczne posiadają doświadczenie w obsłudze towarów, wiedzą przykładowo jakie dokumenty będą wymagane w przypadku niektórych rodzajów towarów eksportowanych poza granice Unii Europejskiej.

Zatem możemy liczyć na kompleksową pomoc, będzie to nie tylko załatwienie dokumentów ale także obsługa celna i logistyka międzynarodowa. Z pewnością firmy, które chcą rozpocząć współpracę z partnerami zagranicznymi, którzy nie są członkami Unii Europejskiej mogą zgłosić się do firmy logistycznej która pomoże im w eksportowaniu towarów.

Więcej podobnych publikacji

Te publikacje mogą Cię zainteresować