pt.. wrz 22nd, 2023

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Trawnik zielony o każdej porze roku

3 min read

Piękny zielony trawnik kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłym latem i spędzaniem czasu w ogrodzie lub wypoczywaniem wraz z rodziną przy grillu. Rzecz jasna zmiana pory roku oznacza również, że tracimy dostęp do takiego trawnika. Wiedzieć jednak trzeba, że można mieć zawsze idealnie zieloną trawę właściwie wszędzie, gdzie się zamarzy bez względu na warunki pogodowe. Możliwe jest to dzięki sztucznej trawie ogrodowej.

Co to jest sztuczna trawa ogrodowa?

Jest to specjalnie przygotowana wykładzina, która składa się z podkładu oraz umieszczonych na nim syntetycznych włókien, które swoim wyglądem, lecz również fakturą imitują prawdziwą trawę.
Skąd pochodzi taki wynalazek? Co ciekawe, nie jest to wcale nowy produkt, gdyż pierwsze odmiany syntetycznej trawy pojawiły się już w latach 60 XX wieku, a konkretnie mówiąc w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi naukowcy chcieli stworzyć zamiennik dla prawdziwej trawy, gdyż sprawiała ona ogromne trudności na arenach sportowych, gdzie była regularnie niszczona przez zawodników. Mocna i odporna na takie zniszczenia sztuczna trawa okazała się idealnym zamiennikiem.

Sztuczna trawa do ogrodu – dostępne rozwiązania

Wieloletni rozwój technologii spowodował, że dziś mamy na rynku wiele odmian tego rodzaju trawy. W zależności od zastosowania spotkać się można z różną jej długością i gęstością, lecz także sposobem rozmieszczania i budowy włókien.
Najprościej można podzielić taką trawę na odmiany sportowe, czyli stosowane np. na boiskach piłkarskich lub kortach tenisowych, i na odmiany rekreacyjne, czyli przeznaczone do ogrodów, na place zabaw i w wiele innych miejsc.

Jak przebiega założenie trawnika ze sztucznej trawy?

Wszyscy doskonale wiemy, jak wiele pracy wymaga prawdziwa trawa — podlewanie i koszenie to niemal codzienne obowiązki. Problemy z nią pojawiają się już na początku, gdyż do wysiania trawy wymagane jest przekopanie i przygotowanie gleby.
Jak to natomiast wygląda w sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani syntetycznym trawnikiem? Sztuczna trawa ogrodowa sprzedawana jest w dużych rolkach, które po dostarczeniu przez producenta po prostu się rozwija w wybranym miejscu. Co ciekawe, często nie trzeba tego nawet robić samemu, gdyż sprzedawcy oferują instalację trawnika w ramach usługi pozakupowej.

Jak wygląda pielęgnacja sztucznego trawnika?

Z jakiego powodu sztuczna trawa ogrodowa cieszy się tak dużą popularnością? Wynika to przede wszystkim z ogromnej wygody i braku jakichkolwiek obowiązków z nią związanych.
Trawa tego typu nie wymaga podlewania, koszenia, nawożenia i innych czynności, które są typowe dla prawdziwego trawnika. Z racji tego, że jest ona całkowicie odporna na warunki atmosferyczne, czyli silne nasłonecznienie, mróz lub duże opady deszczu i śniegu, przez cały rok wygląda tak samo doskonale.
Jeśli poszukujemy rozwiązania, które sprawdzi się w naszym ogrodzie, lecz także na tarasie, a być może po prostu na balkonie, a trawa ma być cały czas idealnie zielona i gęsta, sztuczna odmiana wydaje się produktem wprost stworzonym właśnie dla nas. Dzięki syntetycznej trawie zyskamy nie tylko miły widok na zieleń, lecz przede wszystkim zaoszczędzimy mnóstwo czasu i pieniędzy.