pt.. kwi 12th, 2024

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Jakie są najbezpieczniejsze sposoby płatności w internecie?

3 min read
Metody płatności – kobieta dokonująca płatności kartą przez Internet.

Płatności w internecie są już właściwie codziennością – płacimy w ten sposób rachunki, raty kredytów, należności za zakupy, ubezpieczenia, bilety, wakacje i inne towary oraz usługi, z których korzystamy na co dzień. Warto więc wiedzieć, które metody płatności online są uważane za bezpieczne.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna,
  • jak pod względem bezpieczeństwa wypadają tradycyjne przelewy bankowe,
  • czy płatność blikiem jest bezpieczna.

Płatności w internecie można dokonywać za pomocą różnych narzędzi – nie tylko komputerów, ale i tabletów, telefonów albo inteligentnych zegarków (tzw. smartwatchy). Współcześni konsumenci mają też do wyboru rozmaite sposoby płatności online – począwszy od zwykłych przelewów internetowych, przez płatność kartą, blikiem albo różne systemy opierające się na technologii pay-by-link. Czy jednak najpopularniejsze metody płatności online są zawsze najbezpieczniejsze? Sprawdzamy!

Bezpieczne płatności online – karta

Jeśli chodzi o metody płatności internetowych, to do najbardziej bezpiecznych zalicza się na pewno płatności kartą. Dlaczego? Otóż do realizacji takiej właśnie transakcji potrzebny jest szereg danych, do których dostęp ma tylko posiadacz karty (oczywiście pod warunkiem, że nie została ona np. skradziona). Dokonując płatności online kartą, trzeba wpisać nie tylko imię i nazwisko właściciela, ale także pełny 16-cyfrowy numer karty, jej datę ważności oraz trzycyfrowy kod CVC/CVV znajdujący się na odwrocie.

Dla podniesienia bezpieczeństwa płatności kartą w internecie na jeszcze wyższy poziom niektóre banki dodatkowo wprowadzają usługę tzw. 3D Secure – w takim przypadku transakcję opłacaną kartą trzeba dodatkowo potwierdzić hasłem przesłanym w SMS-ie, tak samo, jak w przypadku tradycyjnych przelewów internetowych. Dzięki temu potencjalny oszust nie opłaci za pomocą karty żadnej transakcji, nawet jeśli wejdzie w posiadanie wszystkich jej danych.

Najpopularniejsze metody płatności – bezpieczne przelewy internetowe

Popularnością wśród użytkowników sieci, a jednocześnie dużym bezpieczeństwem, cechują się tradycyjne przelewy internetowe zlecane przez systemy bankowości elektronicznej. Choć nie są one może najwygodniejsze i najszybsze, bo trzeba samemu wypełnić dane do przelewu (m.in. nazwę odbiorcy, numer zamówienia czy faktury), to jednak w tym przypadku trudniej o próby oszustwa. Klient musi zalogować się na stronie internetowej swojego banku, podać wymagany login, zatwierdzić logowanie, a następnie zrobić to samo z przelewem. Weryfikacja najpierw tożsamości, a później transakcji jest kilkuetapowa, a dzięki temu – bezpieczniejsza.

Bezpieczne metody płatności – blik

Do bezpiecznych, a do tego szybkich i wygodnych metod płatności online, zalicza się blik – stworzony przez polskie banki system płatności mobilnych. Jest on dostępny dla klientów po zainstalowaniu na telefonie aplikacji mobilnej danego banku. Po wybraniu płatności blikiem należy wpisać w odpowiednie pole sześciocyfrowy kod, który wyświetla się w aplikacji, a następnie zatwierdzić płatność w telefonie.

Dlaczego blik zalicza się do bezpiecznych metod płatności online? Po pierwsze, zatwierdzenie takiej transakcji wymaga podania indywidualnie ustalanego przez klienta numeru PIN – jeśli telefon nie został zhakowany poprzez instalację złośliwego oprogramowania szpiegującego, nikt postronny nie ma możliwości poznania tego numeru. Co więcej, każdy może zabezpieczyć również dostęp do zawartości telefonu – za pomocą kolejnego numeru PIN, skanera linii papilarnych albo rysowanego na ekranie wzoru. Dzięki temu, nawet jeśli telefon zostanie skradziony, to zwykły złodziej nie poradzi sobie ze złamaniem takich blokad.

Oczywiście należy mieć świadomość, że nawet w przypadku stosowania się do wszystkich zasad bezpieczeństwa, możemy paść ofiarą oszustwa, kradzieży pieniędzy z konta albo danych karty. W takiej sytuacji kluczowa jest szybka reakcja, czyli kontakt z policją oraz zastrzeżenie karty płatniczej. Można to zrobić, dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu +48 828 828 828, pod którym działa uruchomiony przez Związek Banków Polskich system Zastrzegam.pl. Dzięki temu przestępcy stracą dostęp do naszych pieniędzy, a być może uda się także ochronić innych przed podobnymi nieprzyjemnościami.