sob.. kwi 13th, 2024

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Drukarki trójwymiarowe

2 min read

Różne branże przemysłu często potrzebują części zapasowych do sprzętu, które nie są już dostępne.

W tym przypadku można skorzystać z druku 3D, drukarka przygotuje element maszyny, który musi zostać wymieniony. Obecnie drukarki 3D to urządzenia bardzo dokładne, które na podstawie cyfrowego projektu odwzorowują dokładnie dany przedmiot. Mogą być to przedmioty różnej wielkości, od kilku milimetrów po większe projekty, stosowane są obecnie różne maszyny, które pozwalają wykorzystywać różne tworzywa sztuczne, takie jak ABS, PLA, TPU, czy też różnego rodzaju żywicę. Dzięki temu dobierzemy materiały, które będą posiadały odpowiednie właściwości mechaniczne dla danego przedmiotu.

Drukarki trójwymiarowe

Wydruki za pomocą drukarki 3D

Szablony do wydruków 3D projektuje się w oprogramowaniu typu CAD, następnie trafia on do drukarki, dzięki temu uzyskujemy bardzo dokładny wydruk 3D. Technologia druku 3D została opracowana jeszcze w latach 80-tych XX wieku, początkowo wykorzystywano żywicę epoksydową, która jest materiałem łatwym w obróbce termicznej. Obecnie stosuje się różnego rodzaju materiały, które na początku są podgrzane, następnie utwardzone są za pomocą lasera. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać wiele różnych materiałów, które sprawdzą się w przypadku różnego rodzaju przedmiotów, przykładowo mogą być to części maszyn, które muszą być wytrzymałe ze względu na panującą temperaturę czy też ciśnienie wewnątrz urządzenia.

W procesie druku 3D wykorzystywane jest topienie laserowe, które przetwarza specjalny proszek, który następnie zamieniany jest w dany przedmiot. Laser topi proszek, który wiąże się i twardnieje, aby w ten sposób powstały kolejne warstwy. Model powstaje warstwa po warstwie od dołu do góry, możemy wybrać różnego rodzaju materiały, jest to bardzo wydajny proces, dzięki któremu możemy uzyskać przedmioty o różnych kształtach. Zasada działania drukarki 3D jest bardzo podobna do działania drukarki atramentowej, w przypadku drukarki 3D wykorzystuje się oś XYZ. W ten sposób uzyskujemy przedmioty trójwymiarowe. Drukarka dodaje kolejne warstwy, w ten sposób powstaje przedmiot trójwymiarowy.

Obecnie wiele firm wykonuje wydruki 3D na zamówienie, z ofertą możemy zapoznać się na stronie https://www.p3drc.pl/przykladowe-wydruki/, możemy wysłać gotowy projekt cyfrowych, następnie po wydrukowaniu przedmioty zostaną do nas dostarczone przez firmę kurierską. Wysokiej jakości drukarki 3D pozwalają uzyskać powtarzalność przedmiotów, będą to wyroby wytrzymałe, które możemy zastosować w różnych gałęziach przemysłu.