śr. Cze 16th, 2021

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Czy przechowywanie jabłek przez zimę jest trudne?

2 min read

Każda osoba, która myśli o stworzeniu sadu na cele komercyjne, prędzej czy później stanie przed pytaniem o to, co powinna zrobić z nadmiarem owoców, które nie sprzedadzą się w sezonie.

Ich wyrzucanie byłoby marnowaniem ciężkiej pracy oraz dużych nakładów finansowych. Najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na poradzenie sobie z nadmiarami owoców jest ich przechowywanie i sprzedaż poza sezonem, gdy ich ceny są znacznie wyższe. Aby to zrobić, niezbędna jest chłodnia, jednak taka inwestycja bardzo szybko się zwróci. Przechowywanie jabłek przez zimę może na początku wydawać się skomplikowane, jednak wystarczy pilnowanie zaledwie kilku niezbędnych parametrów. Wartościami, na które musimy zwrócić uwagę, są temperatura i wilgotność. Pierwsza z nich nie może być niższa niż 1 stopień, ponieważ jabłka zmarzną, ani wyższa niż ok. 4 stopnie, gdyż przyspieszy to proces dojrzewania i psucia. Powietrze powinno być wilgotne. Należy także zapewnić dobrą wentylację i stały dostęp powietrza. Powinniśmy jednak znacznie ograniczyć dostęp światła.
Czy przechowywanie jabłek przez zimę jest trudne?

Jak zabezpieczyć jabłka przechowywane przez zimę?

Wcześniej wymienione warunki to jedynie część elementów wpływających na to, jak długo jabłka przechowywane przez zimę zachowają świeżość. Ważne są nawet pojemniki, w których będą składowane. Najlepiej do tego celu sprawdzą się drewniane skrzynki. Ich wnętrze może być wyłożone gazetami, jednak nie zawsze jest to konieczne. Naturalne materiały zapewnią odpowiedni dopływ powietrza. Często jednak samo zachowanie odpowiednich warunków przechowywania nie wystarczy i jabłka potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w postaci środków chemicznych. Zapobiegają one rozwojowi bakterii oraz ich wnikaniu w głębsze struktury owocu, dzięki czemu procesy gnilne zaczynają się zdecydowanie później i zachodzą wolniej.
Kliknij w odnośnik aby sprawdzić, w jaki sposób możesz ułatwić przechowywanie jabłek przez zimę i zwiększyć ich trwałość.