Czy warto studiować administrację publiczną?
2 min readStudia z zakresu administracji publicznej pozwalają posiąść wiedzę z wielu ciekawych dziedzin, jak na przykład prawo, czy stricte administracja. Kierunek ten jest doskonałym wyborem dla osób, których zainteresowaniami są zarządzanie, organizacja pracy, polityka publiczna i tym podobne rzeczy.
W niniejszym tekście objaśniamy, czego spodziewać się na kierunku administracja publiczna. Szkolenia – warto czy nie?
Administracja publiczna – czego nauczą nas te studia?
Administracja publiczna należy do grupy pokrewnych przedmiotów, w skład której wliczają się również kierunki takie jak zarządzanie. Podczas trwania studiów wykształcamy szereg ważnych i przydatnych w późniejszej pracy umiejętności oraz zachowań. Studenci posiądą również fachową wiedzę z zakresu organizacji administracyjnych.
W zależności od uczelni, na której podejmiemy studia, poszczególne przedmioty mogą się nieznacznie różnić, choć większość z nich będzie co najmniej podobna. Do najpopularniejszych przedmiotów na administracji publicznej zaliczamy:
· prawoznawstwo,
· historia administracji,
· organizacja pracy,
· legislacja administracyjna,
· zarządzanie w administracji publicznej,
· prawo urzędnicze,
· prawo wykroczeń,
· prawo karne,
· zamówienia publiczne,
· mikroekonomia,
· makroekonomia,
· statystyka z demografią,
· konstytucyjny system organów państwowych.
Administracja publiczna – szkolenia. Warto?
Szkolenia to ważny i praktycznie nieodłączny element wielu zawodów. Nie inaczej jest w przypadku administracji publicznej. Szkolenia pomogą tu zyskać dodatkowe kwalifikacje i wyspecjalizować się na konkretnych szczeblach administracji. Pracownicy z dodatkowymi umiejętnościami mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia – pracodawcy chętnie przyjmują bowiem osoby, które szybko odnajdą się w ciągle zmieniających się realiach gospodarczych.
Co po administracji publicznej?
Administracja publiczna to jeden z tych kierunków, po których mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. Ciekawe oferty pracy w zawodzie oferują organizacje rządowe i pozarządowe. Co po administracji publicznej? Szkolenia! Zwiększają one nasze szanse na znalezienie dogodnej posady, która będzie nas satysfakcjonowała pod względem ambicji oraz finansów.
Absolwenci administracji publicznej mogą szukać pracy na przykład w służbie cywilnej – tam będzie wymagana pełna bezstronność i profesjonalność, gdy pracownik będzie wykonywał obowiązki urzędnicze w licznych organach administracji państwowej.
Studenci po administracji publicznej i szkoleniach mogą pracować w biurach poselskich bądź partyjnych. Dobrym kierunkiem będą również różnego rodzaju placówki kulturalne, a także pozarządowe instytucje. Niektórzy absolwenci decydują się na pracę w pionie administracyjnym prywatnych przedsiębiorstw.
Warto pamiętać, że pracownik administracyjny powinien być gorliwy i sumienny. Nie jest to praca dla osób, które lubią odkładać wszystko na później i tym samym robią sobie zaległości. Czy to w urzędach, czy na płaszczyznach politycznych, człowiek z pionu administracyjnego powinien być neutralny i nie afiszować się ze swoimi sympatiami politycznymi.