sob.. lip 27th, 2024

1Finanse.eu – Portal finansowy

Pomocne informacje na tematy finansowe w naszym kraju.

Chargeback – jak anulować płatność kartą?

4 min read

Czy wiesz, że jeśli nie otrzymasz towaru zamówionego przez internet lub transakcja kartą płatniczą przebiegnie nieprawidłowo, możesz ją anulować i otrzymać zwrot kosztów? I to nawet w sytuacji, kiedy sprzedawca odmówi współpracy. Tak samo jest w przypadku transakcji, która została przeprowadzona w nieuczciwy sposób. Jest to możliwe dzięki procedurze chargeback. Sprawdź, jak to działa i w jakich sytuacjach możesz się ubiegać o zwrot pieniędzy.

Z tekstu dowiesz się:

  • w jakiej sytuacji możesz ubiegać się o obciążenie zwrotne,
  • jak anulować płatność kartą i odzyskać pieniądze,
  • czy można odzyskać środki utracone w wyniku kradzieży pieniędzy z karty.

Chargeback, czyli obciążenie zwrotne, to mechanizm ochrony konsumenta, który obejmuje każdego posiadacza karty płatniczej – debetowej, kredytowej lub przedpłaconej. Polega on na zakwestionowaniu przez klienta danej operacji (w przypadku braku możliwości porozumienia ze sprzedawcą czy usługodawcą), a w następstwie tego – na wycofaniu jej przez bank i odzyskaniu kwoty zdeponowanej wcześniej na rachunku odbiorcy.

Anulowanie transakcji kartą płatniczą – kiedy możesz odzyskać pieniądze?

Powody reklamacji transakcji wykonanych za pomocą karty mogą być różne, a organizacje płatnicze przypisują inny kod chargeback dla każdego ich typu. Pamiętaj, że ubieganie się do banku o zwrot pieniędzy to ostateczność w zmaganiach z nieuczciwym sprzedawcą. Twój wniosek będzie uwzględniony tylko wtedy, gdy zaistnieją określone okoliczności.

Do najpopularniejszych powodów anulowania transakcji kartą płatniczą należą:

  • niedostarczenie do kupującego zamawianego towaru (np. przez internet) lub niewykonanie opłaconej usługi,
  • zwrócenie towaru przez klienta i nieotrzymanie zwrotu pieniędzy od sprzedawcy,
  • otrzymanie wadliwego produktu i brak reakcji ze strony sprzedawcy,
  • obciążanie karty kupującego podwójnie lub nieprawidłową kwotą,
  • dostrzeżenie przez właściciela karty transakcji, które nie zostały przez niego zautoryzowane.

Ostatni z wymienionych powodów może się wiązać ze zgubieniem lub kradzieżą karty bankomatowej. W takiej sytuacji uzyskasz zwrot części środków, które zostały wykorzystane bez Twojej wiedzy, ale musisz pamiętać też o szybkim zgłoszeniu utraty karty do banku.

Procedura chargeback krok po kroku

Aby anulowanie transakcji kartą płatniczą oraz zwrot pieniędzy były możliwe, posiadacz karty musi złożyć reklamację do banku. Całą procedurę można przedstawić w kilku krokach:

  1. Kontakt z wydawcą karty, czyli bankiem – jako właściciel w uzasadnionych przypadkach możesz wnioskować o zwrot środków z transakcji.
  2. Kontakt banku z centrum rozliczeniowym (acquirer) – centrum informuje o zgłoszonym chargebacku sprzedawcę, który ma 7 dni na akceptację reklamacji lub jej odrzucenie. W tym drugim przypadku musi przedstawić dokumenty potwierdzające bezzasadność Twojego roszczenia.
  3. Przesłanie informacji do banku – po uzyskaniu odpowiedzi od sprzedawcy acquirer informuje o niej wydawcę Twojej karty.
  4. Powrót pieniędzy na konto – jeśli Twoje zgłoszenie było zasadne, bank poinformuje Cię o pozytywnym wyniku procedury i zwróci środki na Twoje konto.

Czas na złożenie wniosku o chargeback przez posiadaczy karty jest zależny od powodu reklamacji i rodzaju transakcji. W większości przypadków wynosi maksymalnie 120 dni.

Kradzież karty bankomatowej a zwrot pieniędzy

Jeśli w historii operacji zauważysz transakcje, których nie rozpoznajesz, to sygnał, że ktoś mógł bezprawnie wykorzystać Twoją kartę płatniczą. W takiej sytuacji jak najszybciej ją zastrzeż, aby zapobiec utracie większej ilości środków. Co ważne, nowoczesne metody (na przykład skimming bankomatowy) pozwalają na skopiowanie danych nawet bez fizycznej kradzieży portfela. Dlatego nawet jeśli masz kartę przy sobie, zastrzeż ją jak najszybciej po odnotowaniu podejrzanych transakcji.

Jak zablokować kartę najszybciej? Skorzystaj z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828 i przedstawisz konsultantowi swój problem. Nie musisz pamiętać żadnych dodatkowych numerów ani mieć dostępu do internetu. Zostaniesz połączony bezpośrednio z infolinią Twojego banku, dzięki czemu szybko i bezproblemowo zablokujesz kartę.

Ale czy w przypadku kradzieży pieniędzy z karty można je potem odzyskać? Przepisy ograniczają Twoją odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje do kwoty 50 euro. Jeśli więc złodziej zapłaci Twoją kartą za zakupy na wyższą kwotę (nie powinno mu się to udać, ale zdarza się, że transakcje pay pass są księgowane z opóźnieniem), to bank zwróci Ci tę nadwyżkę.

Warto znać swoje prawa związane z chargebackiem i korzystać z nich w razie konieczności. Ta procedura to dla Ciebie dodatkowa ochrona oraz jeden z wielu plusów płatności kartą zamiast gotówką.