Jak prawidłowo przetestować oprogramowanie?
2 min readKażdy producent oprogramowania musi dokładać wszelkich starań aby jego produkt był niewodny i przetestowany przed oddaniem go do użytku.
W związku z tym prowadzone są liczne testy, które obejmują różne obszary. Oczywiście należy prowadzić testy na bieżąco w miarę rozwoju oprogramowania, dzięki temu możliwe będzie szybkie wyłapanie wszystkich błędów na wczesnych etapach. Kontroli powinien podlegać zarówno sam kod, jak również działania już skompilowanego programu. W tym celu zatrudnia się testerów którzy testują oprogramowanie symulując działania zwykłego użytkownika. Proces testowania powinien być dochodzeniem. Nie zawsze wiemy, jaki będzie wynik, ale naszym zadaniem jest odkrycie jak największej ilości błędów. Każdy kto testuje oprogramowanie zdaje sobie sprawę że tak na prawdę niemożliwe będzie wykrycie wszystkich błędów w 100%. Jednym z powodów, dla których testujemy, jest wykrycie problemów, zagrożeń i innych informacji dotyczących oprogramowania, umożliwiając podjęcie działań, aby nie wpływały one negatywnie na użytkownika końcowego.
Najczęściej po wykryciu błędu odbywa się ponowna ewaluacja, aby sprawdzić czy naprawiony błąd nie spowodował nowych problemów.
W przypadku oprogramowania niemożliwe będzie usunięcie każdego problemu, z którym może się spotkać użytkownik, jednak poprzez testowanie możemy starać się zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów. Musimy zatem określić w pewnym sensie jaka ilość problemów powinna zostać usunięta, nie znając całkowitej ilości błędów w oprogramowaniu. Testowanie oprogramowania jest cenną i niezbędną czynnością w tworzeniu oprogramowania, ale często jest źle rozumiane ze względu na jego nieprzewidywalny i kreatywny charakter. Deweloperzy generują kod w wyniku swojej pracy, analitycy mogą przedstawiać wymagania lub dokumentację, ale wyniki testerów mogą być czasami trudne do zmierzenia. Oczywiście testy oprogramowania mogą obejmować tylko niektóre obszary, ponadto często stosowane jest także testowanie automatyczne, wówczas można przykładowo sprawdzić jak oprogramowanie będzie radziło sobie z dużym obciążeniem bazy danych.